Ako vnútri,
tak navonok

Georgijevská stuha

0,50
na objednávku
Oranžovo-čierna pásikavá stuha ktorá patrila k najvyšším vojenským vyznamenaniam Ruskej cárskej ríše - Rád svätého Georgia.
Výrobca:
Obj. čislo:
9030
Materiál
textil

Georgijevská stuha

Georgijevská stuha bola ustanovená 26. novembra 1769 cárovnou Katarínou II. Bola pomenovaná po Georgijovi Víťazonoscovi, dopĺňalo ju motto "Za zásluhy a statočnosť" a biely rovnostranný kríž alebo zlatá štvorhranná hviezda. Zároveň s vyznamenaním sa prideľovalo celoživotné služné.

Podľa tradičného výkladu sfarbenie Georgijevskej stuhy znamená: čierne –dym, oranžové – oheň.  Traduje sa aj iný názor, že čierna a žltá farba sú odrazom štátneho erbu: čierneho dvojhlavého orla na zlatom pozadí.

V niektorých prípadoch sa Georgijevská stuha používala ako obdoba zodpovedajúceho vyznamenania - rádu Svätého Georgia, Vojenskej medaile a Georgijevského kríža. Počas Prvej svetovej vojny nositelia Georgijevských vyznamenaní si v zime pripínali Georgijevskú stuhu na chlopňu vojenského plášťa.

Pokračujúc tradíciu stuhy Svätého Georgija bola 10.06.1942 v ZSSR zriadená „Gardová stuha". Gardová stuha dopĺňala náprsný odznak „Námorná garda" a čiapky námorníkov Červenej armády.   Gardová stuha sa tiež zobrazovala na zástavách gardových komplexov, útvarov, jednotiek (lodí).  V rokoch Druhej svetovej vojny Georgijevská stuha ozdobila Rád Slávy zriadený 8. novembra 1943, a bola atribútom (napr. náprsnej medailovej stuhy) vojenských vyznamenaní ako Rad Slávy a medaila "Za víťazstvo nad Nemeckom."

Akcia "Georgijevská stužka"

Od roku 2005 sa v uliciach ruských miest každoročne objavujú ľudia s oranžovo-čiernymi stužkami: je to bezchybný znak blížiaceho sa Dňa Víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Tento symbol sa stal neodmysliteľnou súčasťou oslavných podujatí Veľkého Dňa víťazstva nad fašizmom, pri tradičných stretnutiach s veteránmi, na vojenských prehliadkach, ľudových zábavách v mestách a obciach Ruska. Táto akcia prebieha vo viac ako 30. krajinách po celom svete. Najpopulárnejšia je v Rusku, na Ukrajine, v Grécku, Francúzsku, Taliansku, Estónsku, Lotyšsku, Veľkej Británii, USA, Nemecku, Číne, Vietname, Belgicku a Afganistane.

Georgijevská stužka vzhľadom a kombináciou farieb zodpovedá medailovej stuhe na medailu "Za víťazstvo nad Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941-1945." To je dôvod, prečo Georgijevská stužka je vnímaná v súčasnosti ako symbol víťazstva nad fašizmom, symbol vďaky veteránom a pamiatky na ich hrdinské činy. Úlohou akcie je vzbudiť záujem nových generácii o historické udalostii,  keďže očitých svedkov je stále menej. Preto je veľmi dôležité, aby sa mladí ľudia podieľali na šírení symbolu a vnímali jeho historické posolstvo. 

Georgijevskej stuhe nie je prípustné priznávať politický ani náboženský význam. Tento symbol je vyjadrením našej úcty k veteránom, poctou tým, ktorí padli na bojiskách. Predstavuje vďaku ľuďom, ktorí obetovali to najcennejšie - svoj život, všetkým, vďaka ktorým sme v roku 1945 vyhrali. Je to symbol národa, ktorý nie je rozbitý duchom, ktorý bojoval a porazil fašizmus vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Parametre

Materiál textil
Na sklade skladom 50+

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa:

Typ upozornenia:

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Upozorni ma keď cena klesne pod

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Kliknutím na odkaz zároveň prehlasujete, že ak máte menej ako 16 rokov, tak ste požiadal/a svojho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním vašich osobných údajov. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.